Чергова заборона секонд-хенду в Україні?

18 лютого 2013 до Верховної Ради внесено законопроект №2320 про заборону реалізації вживаних одягу та взуття (секонд-хенд). Проект закону внесено нардепом від «Батьківщини» Віталієм Немилостивим. Він пропонує заборонити роздрібну та оптову торгівлю товарами вживаними в магазинах і на ринках.

запрет секонд-хенда

В.Немилостивий вважає, що ці товари несуть загрозу здоров'ю і життю українців, а також створюють проблеми для екології та негативний імідж для держави. Документ, згідно супровідній записці, націлений на зменшення масштабу імпорту уживаних товарів, які на даний момент, на думку депутата, масово потрапляють на територію України без належного санітарно-епідеміологічного контролю.

Саме везіння товарів секонд-хенд в Україні без належного контролю і наявність корупційної складової в даній сфері, що призводить до багатомільярдних втрат бюджету і вказані, як перша причина необхідності заборони. За цією логікою, на підставі виявлених фактів спроб провезення контрабанди легковим транспортом, потрібно будь-яке пересування такого транспорту через кордони забороняти. Так простіше. Але марно, тому як вже завтра почнуть возити потягами. Так само як і в даному випадку, заборона раніше офіційно дозволеного і контрольованого імпорту неминуче призведе до тінізації цієї сфери і в слідстві ще більших втрат для бюджету. З корупційними явищами в будь-якій економічній сфері потрібно боротися усуваючи ці самі явища, а не забороняючи дану сферу.

Що стосується шкоди для здоров'я, життя і екології, то тут обгрунтування не витримує ніякої критики, тому що, по-перше, експортерами секонд-хенду проводиться його обов'язкова санітарна обробка, незалежно від країни призначення, що підтверджується спеціальними документами, без яких ні вивезення ні ввезення неможливий, а по-друге, під час митного оформлення, сплачуються утилізаційні збори, які і повинні бути спрямовані на вирішення екологічних питань.

Немилостивий також вважає, що торгівля секонд-хендом створює негативний імідж країни. Росії, Австрії, Німеччини, Чехії, Угорщини та інших європейських країн вільний оборот секонд-хенду не створює негативного іміджу, а Україні створює. Коментарі тут зайві, але висловлю свою особисту думку, що за імідж України потрібно братися трошки не з того боку.

Ну і як завжди, в таких випадках, згадали про вітчизняного виробника. Ще свіжі в нашій пам'яті заборони та інші заходи, спрямовані на захист вітчизняного автопрому. Заборони залишилися, автомобілі на первинному і, тим більше, вторинному ринках України одні з найбільш дорогих в Європі, а вітчизняний автовиробник продовжує агонізувати.

Номінальна мета даного законопроекту, як і в попередні рази: поліпшення роботи вітчизняного легпрому, збільшення бюджетних надходжень і захист населення. Як випливає з вищевикладеного, це не є реальні і досяжні цілі, а значить, автор законопроекту або цього просто не розуміє або переслідує зовсім інші, приховані від нас цілі.

Одночасно з законопроектом про заборону секонд-хенд, В.Немілостівий подав ще один: «Про внесення зміни до Закону України« Про митний тариф України »щодо одягу та інших виробів, що були у вжитку №2321. Цим проектом, на підставі численних звернень підприємств легкої промисловості, пропонується встановити митний тариф не менше 10 євро / кг на одяг і інші товари секонд-хенд.

Як зазначено в супровідній записці, проблемою є те, що під виглядом секонд-хенду в Україну ввозиться новий одяг і взуття відомих світових брендів. Так з чим боремося, з секонд-хендом або з контрабандою? Для боротьби з контрабандою не потрібно приймати жодних законів, досить просто забезпечити контроль згідно з чинним законодавством.

Незрозуміло інше: з якою метою реально хоче домогтися представник опозиції? Підняти чергову хвилю невдоволення, як це було в 2010? Загнати ще одну сферу бізнесу в тінь? Позбавити роботи сотні тисяч людей, які працюють в цій сфері?

Коли ми нарешті зрозуміємо, що ніякими заборонами економіку не піднімеш, ринок працює за іншими законами?

© Secondhand.uz.ua | використання матеріалів дозволяється виключно з посиланням на джерело