Хто хоче заборонити секонд-хенд в Україні?

3 вересня 2010 глава держкомпідприємництва Бродський подав проект у Верховну Раду закону, яким передбачається заборона на ввезення одягу секонд-хенд.

Мотивація наступна: «Щорічно в країну ввозиться 2 кг секонд-хенду на людину. Якби ця продукція вироблялася в Україні, ми отримали б ринок в 22 млрд. На рік і мільйон робочих місць. І це без урахування того, що секонд-хенд часто становить загрозу для здоров'я громадян ». Професіоналізм, як говориться, у наявності.

заборона секонд-хенду

Почнемо з причинно наслідкового зв'язку між забороною ввезення одного товару і зростанням виробництва іншого. Ми ще пам'ятаємо, як нашим урядом був врятований вітчизняний автовиробник через практично заборона ввезення іномарок б / у. Я ще тоді не міг собі усвідомити, чим нова "Таврія" краще і безпечніше восьмирічного "Мерседеса". Чи не змогли переконати і споживачів, і тому дороги заполонили дешеві китайські і корейські авто. А як же вітчизняний виробник? Віз і нині там. Ось і виходить, що одне заборонили, іншому не допомогло, а третя сторона, якої не планувалося сприяти (принаймні нам про це нічого не сказали) у виграші.

Є резон поставити запитання Бродському, якими товарами наповниться ця спорожніла ніша ринку і в якій країні робочі місця створяться? Почнемо з аналізу прямої конкуренції одягу секонд-хенд. За критеріями ціна-якість це, як ми розуміємо, далеко не результат старань вітчизняного виробника, а, як і в наведеному вище випадку, знову той же дешевий сегмент в основному представлений китайської промисловістю. Значить, після можливого затвердження цього закону, створиться мільйон робочих місць, але де-небудь в Шанхаї. Тільки нам з вами від цього легше не стане.

Так, забув, ще один мотив - турбота про здоров'я громадян. Почнемо з того, що секонд-хенд завжди проходить санітарну обробку, що контролюють численні відомства при його ввезенні в країну. У мене, наприклад, більше сумнівів в нешкідливості 100% синтетичної дешевої китайської футболки обробленої невстановленим барвником. У будь-якому випадку, для того щоб стверджувати подібне, потрібно спочатку провести аналізи, перевірки і т.п. і, в разі виявлення чогось, притягнути до відповідальності органів санепідемконтроля, які дали дозвіл на ввезення.

Тепер спробуємо пройтися по поставленим цілям:

1. Збільшити ринок збуту для підприємств легкої промисловості та створити на них додаткові робочі місця. Я не вірю, що бізнесмени кинуться одразу збільшувати виробничі потужності, але знаю точно, що обсяг імпорту, як білого, так і чорного, дешевої неякісної одягу збільшиться негайно. Класичним способом досягнення таких цілей є зниження внутрішнього оподаткування галузі та збільшення ввізних мит на конкуруючі імпортні товари.

2. Турбота про здоров'я громадян. Якщо ми хочемо дбати, то давайте контролювати, благо контролюючих відомств у нас вистачає, так нехай і займаються своїми прямими функціями. Ви пам'ятаєте, як діти в одній з областей отруїлися не те кефіром не те сметаною місцевого виробництва? Якщо слідувати логіці Бродського, то потрібно було відразу заборонити виробництво кефіру й сметани в Україні.

3. Боротьба з контрабандою товарів легкої промисловості. А при чому тут секонд-хенд? На сьогоднішній день процедура митного контролю за ввезенням одягу секонд-хенд настільки ускладнена, що кожна машина з нею по кілька разів вивантажується і перевіряється, тому провезти в них контрабанду представляється практично нереальним. А якщо є інформація про те, що такі випадки є, то давайте знову ж контролювати і перевіряти, інакше навіщо нам на кордоні стільки контролюючих відомств? Тобто, як випливає з вищевикладеного, все видимі цілі заборони ввезення одягу секонд-хенд досягаються інструментами, які вже є в розпорядженні у уряду і без винаходу велосипедів. А може про справжні цілі заборони нам не говорять?

Може це лобі когось, хто "годується" з контрафакту відомого всім "сьомого кілометра"? Так там і потрібно шукати те, що вбиває нашу вітчизняну легку промисловість.

секонд-хенд заборона

Або може є зв'язок між забороною ввезення секонд-хенд і першим українським державним візитом до Китаю 1-3 вересня 2010, де в числі інших було підписано угоду про збільшення торгового обороту між нашими країнами? Якщо так, то я не проти збільшення торгового обороту, хоч і знаю, що він буде рости не за рахунок нашого експорту, але я проти того, що у мене відберуть право вибору. Я бажаю сам вирішувати, що купувати: секонд-хенд, китайську або вітчизняний одяг. Якщо споживач вирішить, що будь-який товар йому не потрібен, він сам поставить на ньому жирний хрест, переставши його купувати. Тоді вже точно ні завозити ні продавати його не буде ніякого сенсу. А поки, якщо є потреба і попит на секонд-хенд, то забороняти його не можна, інакше так ми докотимося до старих недобрих часів, коли дядька нагорі вирішували що народу носити, що є і т.п.

А нашого виробника підтримувати потрібно, але тільки іншими методами. Пам'ятайте, як в старому фільмі:

- Що ж з цього випливає? - Слід жити,
Шити сарафани і легкі сукні з ситцю.
- Ви вважаєте, все це буде носитися?
- Я вважаю, що все це слід шити.

Просто шити потрібно те, що буде носитися.

© Secondhand.uz.ua | використання матеріалів дозволяється виключно з посиланням на джерело